Czy fundacje rodzinne mają obowiązek korzystać z doręczeń elektronicznych?
Od 1 stycznia 2025 r. znaczna część podmiotów wskazanych w ustawie o doręczeniach elektronicznych ma obowiązek posiadać adres do doręczeń elektronicznych w ramach Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych. Jest to duży krok w unowocześnieniu komunikacji między podmiotami publicznymi i niepublicznymi. Czy fundacje rodzinne również są objęte tym obowiązkiem?
Ułatwienia w doręczaniu korespondencji
Usługa doręczeń elektronicznych w swoim założeniu ma zastąpić tradycyjną korespondencję papierową, umożliwiając elektroniczne wysyłanie i odbieranie dokumentów. Skutki prawne są identyczne jak w przypadku listów poleconych. Zgodnie z informacjami na rządowej stronie, usługa ta umożliwia m.in. jednoznaczną identyfikację nadawcy i adresata, zachowanie tajemnicy korespondencji czy niezafałszowanie przesyłanych danych. Doręczenia elektroniczne są zatem istotnym krokiem w kierunku unowocześniania dostarczania korespondencji, są wygodne i pozwalają na obniżenie kosztów związanych z jej obiegiem.
Obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych
Obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych, dotyczy zarówno podmiotów publicznych, jak i niepublicznych, w tym osób wykonujących zawody zaufania publicznego oraz podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Warto zauważyć, że KRS obejmuje nie tylko rejestr przedsiębiorców, ale również rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Biorąc pod uwagę, że podmioty te są wpisywane do rejestru przedsiębiorców dopiero po rozpoczęciu działalności gospodarczej, można przyjąć, że obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wiąże je dopiero po uzyskaniu takiego wpisu.
Czy obowiązek dotyczy fundacji rodzinnych?
Fundacje rodzinne podlegają wpisowi do osobnego rejestru fundacji rodzinnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. Biorąc pod uwagę treść przepisów ustawy o doręczeniach elektronicznych, trzeba stwierdzić, że również fundacje rodzinne nie mają obowiązku posiadania adresu do doręczeń elektronicznych. Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS i CEIDG, nie ma mowy w o innych rejestrach, takich jak rejestr fundacji rodzinnych.
Oczywiście fundacje rodzinne mogą dobrowolnie założyć adres do doręczeń elektronicznych, co umożliwi organom państwowym kontaktowanie się z nimi w formie elektronicznej. Taka opcja może znacznie ułatwić komunikację i przyspieszyć załatwianie spraw.
Podsumowanie
Usługa doręczeń elektronicznych wprowadzono, aby zastąpić tradycyjną korespondencję papierową. Obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych dotyczy podmiotów publicznych oraz podmiotów niepublicznych wskazanych w ustawie o doręczeniach elektronicznych, nie dotyczy natomiast fundacji rodzinnych. Fundacje mogą jak najbardziej dobrowolnie założyć adres do doręczeń elektronicznych.
radczyni prawna, dr Martyna Komarowska-Horosz, szefowa praktyki prawa rolnego i prawa spadkowego
Źródła:
Ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz.U.2024.1045); ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.2024.979); ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U.2023.326)