Sukces światowych fundacji rodzinnych
Na świecie fundacje rodzinne funkcjonują z wielkim powodzeniem od wielu lat. Polski projekt ustawy o fundacji rodzinnej czerpie z dotychczasowych doświadczeń państw europejskich. Jeszcze tylko podpis Prezydenta, publikacja ustawy i ponad milion przedsiębiorstw rodzinnych funkcjonujących w Polsce będzie można przekazać kolejnym pokoleniom.
Ze względu na dotychczasowy brak polskich rozwiązań prawnych, przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem przedsiębiorstwa w skali kilkudziesięcioletniej, samodzielnie poszukiwali rozwiązań za granicą. Wzorowali się na największych fundacjach rodzinnych w innych krajach. Najchętniej wybieranymi kierunkami były Austria, Liechtenstein, Szwajcaria, Malta. Warto przyjrzeć się ich doświadczeniom i powtórzyć sukces w Polsce.
Przykłady światowych fundacji rodzinnych
W Niemczech najbogatszą fundacją rodzinną jest Dr. Flick’sche Privatstiftung Rottenmann z majątkiem wynoszącym 6,1 mld euro. W latach 80 XX w. Flick Gruppe była największym producentem papieru w Niemczech. Była także właścicielem jednej z największych spółek ubezpieczeniowych w Europie oraz udziałowcem w przemyśle chemicznym i stalowym. Przez wiele lat była największym przedsiębiorstwem rodzinnym w Niemczech.
W Szwecji fundacja rodziny Wallenbergów kontroluje i zarządza m.in. koncernem Ericsson, bankiem Skandinavska Enskilda Banken, przedsiębiorstwami Electrolux i SAAB.
Co więcej około 260 zarejestrowanych fundacji rodzinnych działa w Szwajcarii. Hans Wilsdorf Foundation to fundacja rodzinna, która jest właścicielem firmy ROLEX.
Kolejnym imponującym przykładem jest najbogatsza fundacja rodzinna w Liechtensteinie – Familien Porsche & Piech Porsche, VW z majątkiem wynoszącym 35,4 mld euro.
Warto zauważyć, że sens fundacji rodzinnych dostrzegają także inne państwa regionu. W maju 2020r. do swojego porządku prawnego wprowadziły to rozwiązanie Węgry.
Podsumowując, fundacja rodzinna to przedsięwzięcie na pokolenia. Jak pokazują przykłady, wielkie i znane zagraniczne przedsiębiorstwa z tradycjami funkcjonują jako fundacje rodzinne. Dzięki ciągłości pokoleniowej osiągają sukcesy, pomnażają majątek i wpływy. Warto oprzeć się na tych wzorach i zacząć tworzyć dobrze prosperujące fundacje rodzinne w Polsce.